Powstał pierwszy w Polsce fundusz gier wideo Bridge Alfa
Bloober Team i Satus wesprą młode studia z branży gamingowej
Bloober Team wspólnie ze Satus powołały fundusz inwestujący w gry. Fundusz jest wspierany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Bridge Alfa. To pierwszy w Polsce fundusz, który tylko i wyłącznie skupi się na wsparciu młodych twórców gier i narzędzi z branży gamingowej. Wsparcie NCBiR dla funduszu wyniesie 40 mln zł. Kolejne 10 mln zł dołożą inwestorzy prywatni.
– Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, w jaki sposób wesprzeć polski sektor gamingowy, a zwłaszcza małe studia, które mają duży potencjał, przy czym brakuje im odpowiednich środków żeby pracować nad autorskimi projektami i technologiami. Duża część z nich bez takiego wsparcia nigdy nie miałyby szans żeby zaistnieć. – tłumaczy Piotr Babieno, prezes Bloober Team. – Przystąpienie jako komandytariusz do ASI współtworzonego z Satus pozwoli zrealizować ten pomysł. Z naszego punktu widzenia mamy szansę stworzyć ekosystem, w którym pieniądze łączą się z wiedzą. – kontynuuje prezes. Bloober Team w ten sposób stworzy narzędzie inwestycyjne dla nowych przedsięwzięć. Jest to działanie komplementarne do działalności i planów rozwojowych spółki. – Poza oczywistym zyskiem z inwestycji liczymy również na ciekawe projekty, które mogą nawiązać współpracę z różnymi podmiotami naszej grupy kapitałowej. Feardemic – nasze ramię wydawnicze – już od pewnego czasu przygląda się kilku takim obiecującym projektom. Jest to więc nie tylko inwestycja finansowa, ale przede wszystkim merytoryczna, pozwalająca zmonetyzować i skalować doświadczenie i zasoby merytoryczne Bloober Team. z korzyścią dla funduszu i wspieranych podmiotów. Zyskujemy wspólnie nową dźwignię, która mamy nadzieję będzie miała duży wpływ na polską branżę gier – kończy Babieno.
Satus Games, bo taką nazwę przyjął nowy fundusz, rozpoczyna działalność już w tym miesiącu. W ciągu 3 lat chce zainwestować w ponad 40 podmiotów. Synergia kompetencji branżowych, vc i wsparcia NCBiR powoli na zbudowanie odważnych, konkurencyjnych w skali globalnej projektów gamingowych ukierunkowach na wyzwania B+R.
Większość środków dla tego pionierskiego projektu zapewni NCBiR w ramach realizacji działań 1.3 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 – Prace B+R finansowane z udziałem funduszy kapitałowych.